ONG-uri de mediu încearcă să blocheze printr-o nouă acțiune în justiție, a șasea la număr, proiectul Neptun Deep, a afirmat ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Ministrul spune că cererea de chemare în judecată e complet nemotivată.
Sebastian Burduja susține că este un atac asupra suveranității energetice și securității noastre naționale.
„ONG-uri de mediu, finanțate direct sau indirect prin rețele opace, încearcă să blocheze printr-o nouă acțiune în justiție, a 6-a la număr, proiectul care va scoate România și întreaga regiune din dependența energetică față de de Rusia. Vă vine să credeți sau nu, dar cererea de chemare în judecată e complet nemotivată.
Toată
constă în faptul că o autorizație ar fi nelegală pentru că și alte operațiuni administrative efectuate anterior ei ar fi nelegale, acelea fiind la rândul lor contestate în instanță, nedeclarate nelegale de un judecător. Practic,…

