Pentru a obține dreptul de promovare în SuperLiga, Steaua trebuie să se asocieze cu un partener privat, deoarece actuala legislație nu permite cluburilor de drept public să evolueze în primul eșalon.
Deși ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat recent că există interes din partea mai multor investitori pentru o astfel de asociere, până în acest moment nu s-a concretizat nicio înțelegere.
Victor Pițurcă: „Mulți oameni nu vor să iasă în lumina reflectoarelor”
Fostul selecționer este convins că unul dintre principalele motive pentru care investitorii stau deoparte îl reprezintă teama de eventuale probleme juridice.
„Radu Miruță a dat o brumă de speranță legat de promovarea Stelei. Domnul ministru și-a dorit, am stat și eu de vorbă cu el, pe 8 mai. El și-a dorit, dar probabil că nu au fost societăți care să vină și să investească în club.
Păcat că nu s-a rezolvat absolut nimic. Sper ca măcar în campionatul care vine să putem…

