Surpriză pentru adepții dietelor fără zahăr: un studiu recent contrazice ideea eliminării totale

Surpriză pentru adepții dietelor fără zahăr: un studiu recent contrazice ideea eliminării totale

Un studiu pe șoareci arată că eliminarea completă a zahărului din dietă poate afecta microbiota intestinală și sănătatea metabolică.

Un nou studiu făcut pe șoareci contrazice cercetările anterioare despre beneficiile reducerii zahărului. Dietele complet fără zahăr ar putea avea efecte secundare neintenționate, potrivit Science Alert, potrivit Mediafax.

Reducerea consumului de zahăr aduce beneficii pentru sănătate, de la minimizarea cariilor dentare până la îmbunătățirea sănătății mentale.

Majoritatea studiilor de până acum a analizat dezavantajele consumului excesiv de zahăr, inclusiv riscul de diabet și alte boli cronice.

Ce arată noul studiu

Cercetătorii de la Institutul Dasman pentru Diabet din Kuweit au testat 12 șoareci pe diete cu conținut redus de grăsimi. Unii au consumat zaharoză, alții deloc.

Studiul a durat 16 săptămâni. Șoarecii fără zahăr au prezentat numeroase efecte negative asupra sănătății, comparativ cu…

Citeşte mai mult

administrator

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *